Ageo Blog

Mucizevi İkili: Zeytinyağı Ve Enginar

0

Organik zeytinyağı ile birleştiğinde sağlık ve lezzet bombasına dönüşen besinlerden biri de taze enginardır. Biz enginarı bir sebze olarak tanısak da o aslında papatya ailesine ait olan faydalı deve dikeni çeşididir. Anavatanı Akdeniz’dir, Yani bir bakıma zeytinyağı ile de akraba sayılırlar. 

Mineral ve vitamin deposu olmasının yanında zengin bir lif kaynağı olan enginar, sindirim sisteminden dolaşım sistemine vücudun hemen hemen bölümüne fayda sağlar.

Enginarda bulunan liflerin başlıca kaynaklarından biri olan inulin, insan vücudunda kalın bağırsaklarda fermente edilir ve bağırsaktaki iyi bakteri sayısının artmasına yardımcı olur. Kanserle mücadeledeki etkisinin yanı sıra enginarın kalp sağlığını koruyucu diyette de çok faydalıdır.

Enginar yapraklarının, kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon açısından önemli olan kolesterolü düşürücü etkisi bulunuyor. Bu konuda yapılan bir çalışmada da enginarın kötü kolesterolü yüzde 20 ve toplam kolesterolü yüzde 18 düşürdüğü net bir şekilde gösterilmiştir.

Hem yaprağı hem de köklerinden gelen özleri ile karaciğer sağlığı çok faydalı olan enginar, aynı zamanda en güçlü antioksidanlar arasında, Cynarin ve Siliminin karaciğer üzerinde güçlü olumlu etkileri bulunuyor. Devam eden araştırmalar, enginarın karaciğeri koruduğu gibi kan yağlarını azaltmada da yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu çok yönlü besin aynı zamanda;

Kusurlu doğumları önler.

İçerdiği yüksek mineraller sayesinde kemik sağlığını korur.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Bağırsak hareketlerini düzenler.

Kanı temizler ve kanser riskini azaltır.

Genelde zeytinyağıyla pişirilen ve soğuk tüketilen enginarı en lezzetli şekilde hazırlayabilmeniz için mutlaka denemeniz gereken bir tarif de paylaşalım.

Zeytinyağlı Mantarlı Enginar

İhtiyacınız olan malzemeler; 4 adet iri enginar, 1 adet orta boy soğan, 1 su bardağı Ageo Organik Zeytinyağı, 400 gram mantar, 1 adet domates, 2 adet sivri biber, 2 yemek kaşığı haşlanmış bezelye, 1 limonun suyu, 2 su bardağı sıcak su, karabiber, tuz

Yapılışı;

Tencereye 2 bardak sıcak su koyduktan sonra içine 1 adet limonun suyu sıkın. Daha sonra enginarları ekleyin ve yumuşayıncaya dek pişirin. Bu süreç yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Ayrı bir tencerede küp küp doğranmış soğanları Ageo Organik Zeytinyağında kavrun. Sonrasında içine temizlenip durulanmış mantarları ekleyin ve suyunu bırakıncaya kadar pişirin. Mantarlar suyunu bıraktıktan sonra küçük küçük doğranmış domates ve yeşil biberleri de aynı harca eklenip 2-3 dakika daha pişirmeye devam edin. 

Sonra tuz ve karabiber ilavesi yapın, ocağın altı kapatın.

 Son aşamada ise haşladığınız enginarları bir kaba alın, üzerlerini mantarlı harç ile doldurun. Soğuk olarak servis etmenizi öneriyoruz.  Afiyet olsun.

Atıştırmalık sevenlere özel: 3 Sağlıklı Dipsos Tarifi

Previous article

Organik Zeytinyağı Nedir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like