Ageo Blog

Sağlıklı Bir Alternatif: Zeytinyağlı Mocktail

0

Wellness konusundaki yeni yaklaşımlar, sağlıklı bir birey olabilmenin konuyu bütünsel olarak ele almak ile mümkün olduğunu gözler önüne seriyor. Sağlık algısının değişmesine ve özellikle gıda sektöründeki tüketici ihtiyaçlarının yeniden şekillenmesine neden olan bu gelişmeler, yeni trendleri de beraberinde getiriyor. Bu trendlerden belki de en eğlenceli ve göz alıcı olanı ise mocktail!

En az, özenle hazırlanmış bir kokteyl kadar keyif veren bu alkolsüz versiyonlar, wellness tutkunlarının sağlık konusundaki endişelerini lezzetli aromalarıyla ortadan kaldırıyor.

Artık günlük hayatın bir parçası olan birçok konuyu yeniden sorgulamaya başladık.

Bunlardan bir tanesi de alkol tüketimi. Genellikle sosyal hayatın bir parçası olarak karşımıza çıkan alkol tüketimi, dünya çapında dramatik bir düşüş yaşıyor. Özellikle genç nesilde kendini gösteren alkolsüz hayat tarzı, alkol tüketmek istemeyen ama bunu yaparken sosyal hayattan da geri kalmayan bir kitle yaratıyor. Bunu bir fırsat olarak gören yaratıcı barmenler ise yenilikçi ve sağlıklı içerikleri şık sunumlarla bir araya getirerek mocktailleri yaratıyor.

İş çıkışlarında arkadaşlarla oturmanın, happy hour lardan keyif almanın veya barlarda zaman geçirmenin sağlıklı bir hayat tarzına engel teşkil etmediğini ve sosyalleşmek için sağlıksız aktivitelerde bulunmak zorunda olmadığının güzel bir göstergesi olan mocktail’ler, sağlık kavramının yenilikçi yaklaşımlarının en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı gün içinde tüketilmesi keyifli olan smoothieler gibi damak tadını baz alarak yeni içerikler yaratmaya müsait olan mocktail konsepti de yaratıcılığı besliyor.

Güncellenen mocktail içerikleri

Bloody Mary, Moscow Mule veya Margarita gibi bar menülerinin olmazsa olmaz kokteyllerinin alkolsüz versiyonları olarak karşımıza çıkmaya başlayan mocktail’lerin temelinde zeytinyağı mutlaka kullanılıyor. Organik zeytinyağının içeriği damağımıza lezzet, vücudumuza ise sağlıklı bir enerji veriyor. Bunun yanında taze meyveler, etnik baharatlar, aromatik otlar ve farklı çiçekler de mocktaillere eşlik ediyor. 

Alkol tüketimini limitleyerek veya sıfırlayarak sağlık üzerinde oluşturulan olumlu etkiyi, kokteylin içinde tercih edilen sağlıklı malzemelerle arttırmak mümkün. Süper gıdalar, sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitamin ve minerallerle dolu besleyici içeriklerden yaratılan mocktailler, gün geçtikçe daha da yaygın hale geliyor.

Bar mutfaklarının sınırlarını çoktan aşmış olan mocktail’leri evinde denemek isteyenlerin tercih edebilecekleri sağlıklı içerikler şu şekilde:

Organik Zeytinyağı

Acai berry

Kombucha

Kefir

Noni suyu

Yeşilçay

Kızılcık

Hindistan cevizi suyu/sütü

Meyve ve sebzeler

Nane ve fesleğen gibi taze otlar

Zencefil, zerdeçal, karanfil ve muskat gibi baharatlar

Alkollü kokteyllere göre sağlıklı, besleyici ve ucuz bir opsiyon sunan mocktail’lerin bir başka artısı da ne kadar içilirse içilsin akşamdan kalma bir sersemlik yaşatmaması. Peki siz de evde bir tane denemek ister misiniz?  En sevilen Mocktail tarifini sizler için paylaşıyoruz. 

Enflamasyon karşıtı: ‘’Zeytinyağlı Bloody Mary’’ için ihtiyacınız olan malzemeler;

1 yemek kaşığı Ageo Organik Zeytinyağı

50 ml organik domates suyu

½ yemek kaşığı limon suyu

½ çay kaşığı Worcestershire sos

½ çay kaşığı siyah turp

½ çay kaşığı zerdeçal

1/8 çay kaşığı kurutulmuş kereviz yaprağı (kereviz tuzu)

1/8 çay kaşığı sızma zeytinyağı

Ağız tadına göre karabiber

Sunum için: Kereviz sapı, zeytin, bamya turşusu, kuşkonmaz ve/veya limon kabuğu kullanılabilir. Buz ile servisi önerilir.

Zeytinyağı Kilo Aldırır Mı?

Previous article

Spor Yapanların Yağlar Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like