Ageo Blog

Patlıcan ve Sarımsak Buluşması: Zeytinyağlı Patlıcan Silkme

0

Yaz aylarının en favorileri sebzeleri ve yemekleri sizin için hangileri diye sorsam? Eğer patlıcanı ve zeytinyağlıları sayıyorsanız bu tarif tam size göre. Patlıcan ve sarımsak öyle nefis bir ikili ki birbirlerine çok yakışıyorlar. İçine bir de Ageo Organik Sızma Zeytinyağı girince, gerçekten inanılmaz bir yemek yapmak da kolay tabi.  

Çok basit ve bir o kadar da lezzetli bu zeytinyağlı yemeği hemen yapmanızı tavsiye ederiz. 

Malzemeler

  • Patlıcan
  • Ageo Organik Sızma Zeytinyağı
  • Sarımsak
  • Domates
  • Tuz, tane karabiber, şeker
  • Defne yaprağı (isteğe bağlı) 

Tarif

Yemeği kaç tane patlıcan ile yapacaksanız malzemeler ona göre değişiyor.

Patlıcanları sapları üzerinde kalacak ve sap yerinden birbirini tutar muhafaza edecek şekilde ortadan, dikine ikiye kesin. Kestiğiniz patlıcanları limonlu, tuzlu suda bir müddet bekletin.

Tencerenize bolca ama bolca Ageo Organik Sızma Zeytinyağı koyun. (işin sırrı biraz da burada)

Her bir patlıcan için en az 6 sarımsak ayıklayın. (evet bu kadar çok) 

Her patlıcan için orta boy 1 domatesi küp küp kesin. 

Ageo Organik Sızma Zeytinyağını bir tencereye koyun ve üzerine sarımsakları ekleyin, her patlıcan için 2 top karabiber, 1 tutam şeker, 2 tutam tuz, isterseniz de 2 defne yaprağı ekleyin ve sarımsakların hafif kokusu çıkmaya başlayınca kadar ısıtın. Ardından, yıkadığınız patlıcanları yan yana tencereye dizin ve üzerine doğradığınız domatesleri ekleyin. Tencerenin kapağı kapalı 20 dakika sonrasında da kapağı açık 10 dakika orta ateşte pişirin. Su eklemediğiniz için ateşin ayarını giderek azaltırsanız ve gözünüz de yemeğinizde olursa çok iyi olur. 

Yemeğinizi, mutlaka patlıcanların üzerine sarımsaklarından da koyarak servis edin ve sarımsakları üzerine sürüp yemek için de masanızda ekşi mayalı bir dilim kızarmış ekmek bulundurun. 

Afiyet Olsun!

Ek bilgiler

  • Zeytinyağını ne kadar çok koyarsanız o kadar yemeğinizin dibinin tutmasını da önlemiş olursunuz. Eğer kilo kontrolünden zeytinyağını az koymayı seçerseniz yemeğiniz pişerken mutlaka ara ara kontrol etmeyi atlamayın. 
  • Patlıcan sapları çok şifalı yerleriymiş, bu yemekte sapları ile pişirdiğimiz için patlıcanın sapının faydalarından da yararlanmış oluyoruz. 
  • Yaptığınızda en az 6 patlıcandan yapın, çok hafif bir yemek oluyor ve bir anda bitiyor. 

Zeytinyağlı Yaz Enginarı

Previous article

Ageo Usulü Deniz Börülcesi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like